تهران
تهران
+021 33281822 شنبه - پنجشنبه 07:00 - 18:00 تهران-شهرك صنعتي خاوران
گواهینامه
ISO 9001:2015
توانمندي
دقت در توليد
سري تراشي
توليد انبوه
سفارش

دستگاه تراش CNC چیست و چگونه کار میکند؟

دستگاه تراش CNC چیست و چگونه کار میکند؟

کنترل عددی رایانه (به انگلیسی: Computer numerical control)  (CNC) در انواع فناوری ها و ماشین آلات جدید گنجانده شده است. یکی از این نوع دستگاه ها که برای طیف گسترده ای از فرآیندهای تولید استفاده می شود ، به عنوان دستگاه تراشکاری CNC شناخته می شود.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژیکی ، تراش CNC به سرعت جایگزین برخی از روش های تولید قدیمی و سنتی  مانند مولتی اسپیندل شده است. تراش CNC دارای چندین مزیت میباشد. به راحتی می توان آن را تنظیم و عملیاتی کرد. همچنین دقت فوق العاده ی خود را در تولید انبوه حفظ میکنند.

دستگاه های تراش CNC  به طور معمول برای استفاده از نسخه های مدرن ابزار آلات کاربیدی و فرآیند های تراش طراحی شده اند. مسیرهای ابزار دستگاه تراش اغلب با استفاده از فرآیندهای CAD یا CAM برنامه ریزی می شوند. با این حال ، یک برنامه نویس می تواند به صورت دستی یک مسیر یا بخشی را طراحی کند. فایل برنامه تولید کدگذاری شده پس از آن در دستگاه CNC بارگذاری می شود و دستگاه به طور خودکار قطعات برنامه ریزی شده را تولید میکند.

دستگاه های تراش CNC با حداقل توانایی قابلیت حرکت ابزار تراش به وسیله G-Codes  در دو محور X-Z  را دارند. البته مدل های

تراش CNC توسط یک رابط از نوع منو در رایانه کنترل می شود. اپراتوری که فرآیند را مدیریت می کند در واقع می تواند شبیه سازی بصری از عملکرد دستگاه در مرحله تولید را مشاهده کند. با تشکر از این فناوری ، اپراتور ماشین به طور کلی نیازی به دانستن ویژگی های دستگاهی که بر آن نظارت دارد ، در مقایسه با آنچه که اپراتورهای دستگاه باید در مورد تراش های قدیمی که نیاز به کار دستی داشتند ، ندارند.

دستگاه های CNC  بر اساس سازنده به روش های مختلفی ساخته میشود. با این حال ، بسیاری از آنها شباهت های قابل توجهی در ترکیب خود دارند. سوپرت بخشی از دستگاه است که نگهدارنده ابزار میباشد و آنها را را نگه می دارد و ایندکس می کند. اسپیندل برای نگه داشتن قطعه کار طراحی شده است. علاوه بر این ، صفحاتی وجود دارد که باعث می شود برجک همزمان در محورهای مختلف حرکت کند. ماشینهای CNC معمولاً به سلامت و ایمنی هر اپراتور موجود در آن محصور شده اند.

در صنعت ماشینکاری CNC ، به ویژه در مورد طراحی و استفاده از تراشهای CNC رشد قابل توجهی مشاهده شده است. سازندگان مختلف تراش از انواع واسطهای کاربر استفاده می کنند که می تواند یک چالش برای اپراتورها باشد. اما این سیستم ها اکثراً بر اساس یک اصول مشخص و مشابهی کار میکنند.

مانند سایر دستگاه های CNC ، تراش CNC در سالهای اخیر به بخش اصلی صنعت تولید کشور تبدیل شده است. بنابراین پیش بینی می شود که اپراتوری این دستگاه ها متحمل بار زیادی در عرصه تولید باشند.

 

یک دیدگاه بگذارید